نویسنده Everley / Parisa

معرفی انیمه سایکو-پس: اثری جنون آمیز برای دوست داران فلسفه

Everley / Parisa - ۲۳ فروردین ۱۴۰۱

سایکو پس Psycho-pass یا روان گذر یک انیمه سینن (بزرگسالانه) با ژانر سایبرپانک، اکشن و فلسفی ساخته استودیو پروداکشن آی.جی است. داستان این سری در قرن بیست و دوم اتفاق می افتد که تکنولوژی ای به نام سیستم سیبل همه چیز را کنترل می کند. دستگاه هایی به نام سایکو-پس یا روان گذر ساخته شده اند که تمام شهروندان را زیر نظر دارند. این دستگاه ها قادر به سنجش وضعیت روحی، طیف رنگی ذهن و احتمال ارتکاب جرم افراد هستند و آن را با اعداد یا طیف رنگی نمایش می دهند. سیبل افراد خطرناک برای جامعه را حذف می کند.

شخصیت اصلی داستان دختری جوان، موفق و جسور به نام آکانه سونموری است که تازگی کار خود به عنوان کاراگاه نیروی امنیت عمومی را شروع کرده است. کار او دستگیر مجرمان به وسیله تفنگی خاص به نام دومینیتور (نابود کننده) است. این تفنگ سایکو-پس افراد را می سنجد و طبق نتیجه به دست آمده آن ها را زیر درمان روانشناس قرار داده یا می کشد. افراد زیر دست آکانه کسانی هستند که بدون ارتکاب جرم دارای سایکو-پس بالایی هستند و سیبل به جای قرنطینه کردنشان به آن ها پیشنهاد کار برای نیروی امنیت عمومی داده است.به این دلیل که ذهن آن ها شبیه به خلافکاران است و می تواندد خلافکاران را پیش بینی کنند. این افراد مجری نام دارند. آن ها ترجیح دادند به عنوان انسان های بی ارزش برای جامعه ابزار سیبل شوند به جای اینکه کل زندگی خود را در قرنطینه و دور از اجتماع بپردازند.

سیبل در این جامعه همه چیز را کنترل می کند. این سیستم شغل افراد، همسر ایده آل برای آن ها و … را مشخص می کند. سیبل تصمیم می گیرد که افراد بمیرند، زنده بمانند یا قرنطینه شوند. این سیستم حتی افراد با سایکو-پس بالا که حتی مرتکب جرمی نشده اند را هم مجازات می کند. شهروندان این جامعه می دانند که اگر سایکو-پس آن ها تیره شود از زندگی عادی خود منع می شوند.

آکانه یکی از تنها افرادی است که این سیستم به اصطلاح کامل را به چالش می کشد. او با درک دیدگاه های افراد مختلف به سیستم سیبل و دقت به آثار آن بر زندگی افراد مختلف می فهمد که سیبل همان اندازه که باعث ایجاد جامعه ای امن شده، ارزش های زیادی را نیز نابود کرده است.

سایکو-پس به تم هایی مانند قیام در برابر نیروی برتر، عقل و اختیار انسان ها، ارزش حقیقی اعمال افراد، قانون و عدالت و ترس از ناشناخته ها پرداخته است. این سری تئوری های فلسفه را در قالب اعمال کاراکتر ها، روند پیشرفت داستان و تفکر و اعمال آکانه مطرح می کند و باور ها و عقاید مخاطب در مورد اختیار و عدالت را به چالش می کشد. حقیقت این دنیا چیست؟ آیا باور های ما واقعا درست هستند؟

آکانه روش خودش را برای انجام دادن کارش پیدا می کند و به سرعت با زیر دست هایش رابطه ای دوستانه برقرار می کند. یکی از افراد او به نام کوگامی گذشته ای تلخ دارد که دید آکانه به دنیا را کمی تغییر می دهد. او کم کم آگاهی بیشتری راجب سیبل پیدا کرده و حین انجام وظیفه با چیزی غیر ممکن رو به رو می شود. یافته های او از حقایق سیبل پرده برداری می کنند و آکانه با چالش های سختی رو به رو می شود.

در کنار همه این ها سایکو-پس توانسته دنیایی سایبرپانک و جدید با فضایی دارک طراحی کند. اکشن این سری واقعی و وحشیانه است. دیالوگ های سایکو-پس تکراری و شعار مانند نیستند و معنی عمیقی در دل خود دارند. این انیمه به دنبال سورپرایز کردن مخاطب با خیانت به انتظارات او و دیدگاه هایش راجب کاراکتر ها و این سری است. سایکو-پس مخاطب را با پرسش هایی درباره دنیای پوچ زندگی مدرن آشنا می کند و معنای پرسش آن ها را نشان می دهد. که جامعه چگونه از درون خود را نابود می کند.

این سری برای طرفداران فلسفه، سایبرپانک و اکشن طبیعی نامه ای عاشقانه است و به شدت پیشنهاد می شود.

برخی بر این باورند که این سریال از فصل دوم به بعد افت کرده و جلوه خارق العاده خود را از دست داده است. فصل سوم این سری کاراکتر اصلی جدیدی را معرفی می کند و نگاه مخاطب به داستان از طریق یک چشم دیگر به نحوه جدیدی تغییر می یابد. سایکو-پس تمام نشده و در حال انتشار است.

 

ترتیب تماشای این سری:

  • فصل اول Psycho-pass
  • فصل دوم به نام Psycho-pass 2
  • فیلم Psycho-pass: The Movie
  • سه فیلم Psycho-pass Sinners Of The System Case
  • فصل سوم به نام Psycho-pass 3
  • سه قسمت فیلم Psycho-pass 3: First Inspector

آخرین فیلم این سری سال 2020 منتشر شده و تاکنون اطلاعاتی از انتشار فصل بعدی در دسترس نیست.

 


“پریسا”

 

مطالب مرتبط با این مطلب
نظرات ارسال شده
بستن منو